Kniha o rekonštrukcií bytu

Pri každej prerábke treba predvídať dopredu a výnimkou nie je ani rekonstrukcia bytu, aj keď je o niečo jednoduchšia, ako rekonštrukcia domu. Nedá sa spraviť behom pár dní a vyžaduje si dlhú a precízny prípravu, správnu logistiku a šikovných majstrov.

Práve ich výber so sebou vždy prináša určité riziko, ale majte trpezlivosť a nájdite si tých najlepších a skúsených robotníkov. Na začiatok si určite preštudujte čo najviac literatúry, či už interiérové časopisy, weby, tipy a triky od ľudí, ktorí majú rekonštrukcie za sebou a podobne. Môžete takto prísť k novým obzorom a detailom do vášho bytu, o ktorých ste predtým vôbec nevedeli. Nebojte sa nechať inšpirovať, pokiaľ ešte nemáte finálnu predstavu o vašej prerábke.

Takisto sa oplatí zájsť si napríklad do predajní nábytkov, či doplnkov. Čo sa týka napríklad stenových konštrukcií, študujte si ohľadom toho čo najnovšie poznatky, ktoré sa neskôr stanú štandardom. Predstava zhasínania svetla so svojím smartfónom znie celkom fajn. Pri zariadzovaní interiéru neváhajte siahnuť na radu odborníka, ktorý vám určite ušetrí čas a v konečnom dôsledku aj peniaze, dobrý výberom doplnkov.

Vaše dobré nápady vie totiž posunúť o level vyššie. Vie čo najlepšie využiť priestor a tým pádom aj funkčnosť celého bytu. Na kúpeľňu či kuchyňu sa oplatí prekonzultovať prerábku priamo s odborníkmi na dané miestnosti. Rozprávajte sa s ľudmi z praxe, niekedy neuškodí ani názor zabehnutej gazdinej, ktorá už pozná tipy a triky na správne umiestnenie vecí v kuchyni. Pripravte si do zálohy minimálne mesiac-dva, pretože časová vyťaženosť majstrov a dodacie lehoty materiálov sú naozaj nevyspytateľné.

Niektoré firmy vedia za vás zostaviť časový harmonogram jednotlivých prác spolu s ich nacenením. Je to určite veľký pomocník a v neposlednom rade to ušetrí veľa nervov a času. Pokiaľ robíte komplexnú rekonštrukciu, postupnosť búracích prác je nasledovná: Búracie práce sa obvykle vykonávajú v bytovom jadre alebo pri zmene dispozície bytu, ako je rušenie nenosnej priečky, vysekávanie pôvodnej vane, demontáž ostatných vstavaných prvkov interiéru, obíjanie pôvodných obkladov, vysekávanie starých kovových zárubní či drážok na nové rozvody elektriny, vody a plynu. Pokiaľ sú potrebné aj nové omietky, prichádza fáza na osekanie starých.

Na búracích a likvidačných prácach sa toho nedá veľa pokaziť, takže nebojte sa priložiť ruku k dielu. Podľa rozsahu búracích prác si odpad odveziete buď na zberný dvor alebo si objednáte kontajner. Cena sa pohybuje okolo 130 eur na tri dni aj s dovozom a odvozom. Stále to tiež môžete odviezť do zberných surovín a nejaké peniaze sa vám aj vrátia späť. Ak plánujete vymieňať okná a zatepľovať, nezabudnite dodávateľa okien upozorniť na voľbu širších vonkajších parapetov o hrúbku zateplenia.

bDo kompletnej rekonštrukcie sa určite oplatí investovať. Pri rekonštrukcii napríklad kúpeľne, vane alebo obkladu sa už oplatí pozrieť aj na zúbok napríklad potrubiu či odpadu. To isté sa týka aj starých elektrických rozvodov. Nezabudnite sa uistiť, v akom sú stave, keď sa rozhodnete pre novú stierku alebo pre montáž vstavanej skrine. Rekonštrukcia bytu vám zaberie veľa času ale určite sa kvôli nej nemajte stres a tešte sa na výsledok, ktorý pri správnych postupoch a šikovných ľuďoch bude určite stáť za to.a