Kniha – Postele

„Spánok je prospešný kdekoľvek, ale v posteli by človeku bolo lepšie.“ – povedal francúzsky osvietenecký filozof Denis Diderot a mnoho odborníkov, zaoberajúcich sa zdravým spánkom mu dáva za pravdu. Ľudia si často neuvedomujú, akú úlohu v ich živote môže zohrať taký kus nábytku, akým sú postele.

O zdravom spánku sa už popísalo veľa kníh. Niektoré sa zaoberajú duševnou stránkou spánku  – a to buď z pohľadu psychológie, alebo z pohľadu ezoteriky a väčšinou riešia vplyv stresu, prípadne strachu na problémy so spánkom a ako riešenie často ponúkajú rôzne meditačné a relaxačné techniky. Iné sa zaoberajú spánkom z fyziologického a ortopedického hľadiska. Spánok patrí medzi základné biologické potreby človeka a tieto knihy vychádzajú z toho, čo sa pri spánku s človekom deje. Keď telo odpočíva, funkcie jednotlivých systémov sa spomalia a rozbehnú sa regeneračné procesy. A aby týmto procesom nič nebránilo a aby prebiehali čo najkvalitnejšie, môžeme tomu pomôcť výberom vhodnej postele.

A práve o tejto časti spánkovej vedy hovorí kniha známeho ortopéda. K základnej výbave postele patria rám postele, matrac a rošt. Keď sa hovorí o ortopedických vlastnostiach, myslí sa tým predovšetkým matrac a rošt postele. Medzi základné merateľné hodnoty správneho matraca patria určite jeho rozmery. Jeho dĺžka má byť o 20 cm väčšia, ako výška postavy a odporúčaná šírka je minimálne 90 cm. U dvojlôžka je to minimálne 160 cm, lepšie je však 180 cm. Výška matraca by mala byť minimálne 12 cm, ale všeobecne platí – čím vyšší, tým lepší. Výška matraca by však mala korešpondovať tiež s výškou rámu postele.

Ďalším dôležitým parametrom matraca je jeho tvrdosť. Všeobecne platí, že čím je hmotnosť človeka väčšia, tým väčším tlakom na matrac pôsobí, a preto je v takom prípade vhodnejší tvrdší matrac. Takýto matrac je vhodný aj v prípade, že uprednostňujete spánok na chrbte, alebo na bruchu. Pokiaľ však spávate prevažne na boku, vhodnejší je mäkší matrac. Tento by si mal zvoliť aj vysoký človek, nakoľko jeho váha sa rozkladá na väčšiu plochu, a preto je tlak na jednotlivé plochy matracu menší. Pri voľbe matracu treba mať na zreteli, že jeho tvrdosť môže ovplyvniť aj výber roštu.

Kvalitu spánku môže ovplyvniť aj to, aký typ jadra matracu si vyberieme. Matrace sa z tohto hľadiska delia na pružinové a nepružinové. Nepružinové môžu byť latexové, penové, sendvičové a podobne. Pružinové môžu byť taštičkové, alebo typu Bonell. Pružinové matrace sú vzdušnejšie, čo dovoľuje lepšie odvádzanie tekutín pri nadmernom potení.

Pokiaľ máte ortopedické problémy, určite popri výbere správneho matracu nezanedbajte ani výber roštu. Na pevný rošt patrí pružinový matrac. Na lamelový rošt možno použiť tak pružinový, ako i nepružinový matrac. Kvalitu lamelového roštu ovplyvňuje materiál, z ktorého sú lamely vyrobené, ale najmä počet lamiel v rošte. Môže ich byť 10 – 42, pričom platí, že čím je ich viac tým je rošt kvalitnejší.

Skrátka, výber vhodnej postele je hotová veda. Preto, pokiaľ nie ste odborník a nemáte čas preštudovať si knihy, v ktorých sú zhrnuté posledné vedecké poznatky z tejto oblasti, jednoznačne vám odporúčam pri kúpe postele poradiť sa s vašim ortopédom, prípadne so špecializovaným predajcom s dlhoročnými skúsenosťami.

postele-p-dzuban-kniha