Kniha – Záhradné drevené chaty

Raz za čas si nájdem čas na pár strán dobrej knihy a pár týždňov dozadu som sa dostal k jednej, ktorá sa zaoberala drevenými chatami v záhrade. Sám mám záhradku, som vášnivý záhradkár a preto ma kniha veľmi zaujala.

V knihe boli spomenuté spôsoby využitia drevených chát v záhrade. Samozrejmosťou je fakt, že s využitím drevených chát sa mení aj ich veľkosť a vybavenie. Najjednoduchšie sú drevene chaty, ktoré slúžia na úschovu náradia a materiálu. Tieto drevené chaty ocenia najmä rôzni domáci kutili, ktorí si nemajú kde odložiť svoje náradie.

Postupne prechádzame k dreveným chatám, ktoré slúžia nielen na poľnohospodárske využitie, ale i na rekreáciu a trávenie voľného času. Tieto drevené chaty majú obyčajne jednu až dve postele, jednoduchú kuchynku a niektoré z nich dokonca terasu s prístreškom. Pre trávenie voľného času vo väčšom počte ľudí sú však najvhodnejšie víkendové chaty. Tieto chaty si dávajú stavať najmä veľké rodiny, ktoré tu trávia niekoľko víkendov v roku. Tento typ drevených chát obyčajne obsahuje niekoľko izieb na ubytovanie, kuchyňu, spoločenskú miestnosť a sociálne zariadenia.

Hrúbka steny a tiež úžitková plocha drevených ch át sa odlišuje od spôsobu využitia chát. Najjednoduchšie domčeky majú hrúbku svojich stien okolo 28 mm a úžitkovú plochu okolo 4 m2. Tie prevažne slúžia na uskladnenie náradia. U väčších drevených chát, ktoré poskytujú i možnosť obývania, je to značne rozdielne. Hrúbka steny predstavuje približne 44 mm a úžitková plocha niektorých chát dosahuje až 45 m2.

Na kvalitu drevených chát vplýva množstvo faktorov no najdôležitejší je najmä typ dreva, z ktorého sú chaty urobené. Ak chcete, aby vám chata vydržala čo najdlhšie a počas jeho existencie by ste do nej nemuseli vložiť takmer žiadne peniaze, tak si určite vyberajte chaty vyrobené zo smrekového a borovicového dreva, ktoré sa ťaží vo vysokých nadmorských výškach, najmä v severných krajinách.

Drevené chaty  sú príjemným spestrením každej záhrady a okrem praktického využitia spĺňa aj estetickú funkciu. Záhrada vyzerá úplne inak, pokiaľ v nej drevená chata stojí,  alebo tam nie je.

Rozdiel je jednoznačný a aj preto sú drevené chaty v dnešnej dobe tak obľúbené. Chaty je možné však postaviť aj mimo záhrady, no najčastejšie sa s nimi stretneme práve v záhradách.

Tieto a mnoho ďalších faktov som mal možnosť sa dozvedieť a už teraz sa teším na ďalšie čítanie.

kniha-drevene-chaty