Kedy je vhodné ísť s bábätkom k vode?Kedy je vhodné ísť s bábätkom k vode?

Pred niekoľkými rokmi bolo kúpanie sa na otvorených vodných plochách a kúpaliskách bezpečnejšie, hygienickejšie a ekologickejšie. Dnes už mamičky nemajú istotu, že ich bábätkám v jazere či bazéne nič nehrozí. Je dôležité si uvedomiť, že bábätká sa s týmto svetom ešte len zoznamujú a rovnako tak ich pokožka, ktorá je citlivá na akýkoľvek nový podnet. Faktom však je, že voda pôsobí na telesný vývoj detičiek veľmi pozitívne, a preto by sa s ňou vaše bábätko malo určite zoznámiť. 

Bábätko na kúpalisku môže tráviť svoje dni približne od 6.mesiaca života. Okrem toho, že sa perfektne zabaví, objaví nové veci, zamiluje si vodu, je to tiež jedna z možností ako budovať vzťahy medzi bábätkom a rodičom.

Bábätko na kúpalisku – kam s ním?

Keďže voda v bazénoch je chlorovaná, odporúča sa s bábätkom uprednostniť vodnú nádrž alebo jazero, ktoré sú pravidelne kontrolované. Jazero, ktoré je vhodné pre bábätko obsahuje iba minimálne množstvo rias, vďaka čomu bábätku nehrozia alergické reakcie, zápaly očí či ťažkosti s trávením. Na otvorených vodných plochách voda nemá stabilnú teplotu a je skôr studená, preto je dôležité, aby sa vaše dieťa kúpalo s mierou. Na rozdiel od prírodných kúpalísk, po kúpaní sa v bazéne môže pokožka vášho bábätka veľmi rýchlo zareagovať nákazou, časté sú infekcie močových ciest, žltačka alebo chrípka a pod.  Kúpanie na nejaký čas odložte v prípade, že je vaše dieťa choré, trápi sa s črevnou virózou alebo má otvorenú ranu. Dodržiavajte pravidelnú hygienu, osprchujte ho pred a po kúpaní sa. Bábätko musí mať svoj vlastný uterák, ktorým ho vždy poutierate. Po kúpaní ho vždy prezlečte do suchého.

Ak teda zvažujete rodinnú pohodu niekde pri vode, vyberte sa k jazeru, pri ktorom si roztiahnete deku a budete iba tak leňošiť. Dodržiavajte pravidlá, ktoré uchránia vaše dieťa i vás pred nepríjemnosťami a užívajte si spoločný deň.

Dieťa a rodič

Ak ste sa zamýšľali nad tým, ako budovať vzťahy medzi bábätkom a rodičom a ako si vytvoriť silné puto, tak víkendová kúpačka je jednou z možností. Pretože to najdôležitejšie, čo môžete svojmu dieťaťu dať je váš čas a pozornosť. Bábätko sa aj vďaka tomu zbavuje negatívnych pocitov a napomáhate zároveň prehlbovaniu empatie s dieťaťom. Porozumieť mu bude tak čoraz jednoduchšie a dostanete sa na jeho vlnu. Keď ste s bábätkom, nezaoberajte sa ničím iným, nerozmýšľajte nad prácou a nehrajte sa so žiadnou elektronikou. Dieťa je šťastné, ak sa naň pozeráte, ak ho počúvate a dávate mu pocit, že je milované.