Profesionálna renovácia zrubového domu – kedy je nutná a ako prebieha?

Drevené zrubové domy sú čoraz viac populárnymi stavbami, či už na bývanie alebo víkendové pobyty či dovolenky. Drevo má blahodarné účinky, poskytuje zdravú klímu v interiéri a príjemnú vôňu. Aby sa však zachovala čo najdlhšia životnosť dreveného zrubu, je potrebná patričná starostlivosť.

Drevo je jedným z najviac využívaných stavebných materiálov. Nie je tomu len teraz v dnešnej dobe. Drevené stavby a drevenice sú súčasťou našej kultúry už od nepamäti. Drevo ako stavebný materiál prináša mnoho benefitov. Medzi nimi aj spomínanú prijemnú vôňu, vytvára vhodnú a zdravú klímu v interiéri a zároveň má aj dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Je však citlivejšie na pôsobenie vonkajších podnetov, ako sú poveternostné podmienky či opotrebovávanie. Aby sa zachovali pôvodné vlastnosti dreva, je veľmi dôležité pravidelne sa o neho starať. A to platí aj v prípade zrubových stavieb.

Drevo zrubového domu

Ak sa pravidelná starostlivosť a ochrana dreva zanedbá, môže dôjsť k rôznym poškodeniam. Drevo je citlivé najmä na vlhkosť, vplyvom ktorej sa drevo môže deformovať, začať hniť či môžu vznikať plesne. Okrem toho, navlhnuté drevo je ideálnym prostredím pre drevokazný hmyz. Drevo však tiež môže vysychať, praskať či meniť nielen svoj tvar ale aj svoje vlastnosti. Kvalitná a profesionálna renovácia zrubového domu však dokáže stavbe navrátiť jej pôvodné vlastnosti aj vzhľad.

Renovácia zrubového domu je potrebná nielen vtedy, ak sa na stavbe už nachádzajú poškodenia, ale je aj vhodným preventívnym prostriedkom. Ak je zrubová stavba staršia, prípadne sa na nej dlho nič nerobilo, renovácia môže prinavrátiť pôvodné charakteristiky a zvýšiť tak následne aj odolnosť stavby. A čím vyššia je odolnosť, tým dlhšia je aj životnosť zrubového domu.

Ako prebieha renovácia zrubového domu?

Renovácia zrubového domu má o čosi odlišný proces v porovnaní s ostatnými drevenými stavbami. Využívajú sa rozdielne postupy a aj náter zrubu a jeho aplikácia prebieha rozdielne. Zrubové domy sú vyrábané z drevenej guľatiny, ktorá časom dozrieva a vysychá. Následne môže meniť svoj objem a dôsledkom môže byť vznik prasklín. Prvým krokom pri renovácii zrubového domu je kontrola dosadania stavby. Následne sa vyčistia steny od nečistôt a opravujú sa a vypĺňajú prípadné škáry či praskliny, ktoré vznikli v guľatine. Ďalším krokom je náter zrubu. Mal by ním byť regeneračný ochranný náter zrubu, ktorý zvyšuje odolnosť dreva nielen voči poveternostným podmienkam, ale aj pred drevokaznými škodcami. Pri renovácii zrubového domu sa okrem guľatiny zameriava aj na ďalšie časti, ako sú dvere, okná, trámy, terasu či akékoľvek ďalšie drevené časti. Niekedy sa príde na to, že je nevyhnutná aj oprava okien. Oprava okien na zrube sa väčšinou realizuje vtedy, ak (napríklad dôsledkom dosadania stavby) okná dobre netesnia. Zároveň, oprava okien by mala byť zrealizovaná aj vtedy, ak sa príde na ďalšie nedostatky, akým je poškodené tesnenie, kovanie či nedostatočná pohyblivosť okien.

Renovácia zrubového domu ako aj regeneračný náter zrubu či oprava okien by mali byť realizované profesionálnou firmou. Laickým okom niekedy prehliadneme detaily, ktoré však odborníci v brandži vedia rozpoznať a následne opraviť, aby sa poškodenia ďalej nešírili. Zároveň, profesionálna renovácia zrubového domu je zárukou, že bude vášmu zrubu navrátená jeho plná funkčnosť, odolnosť a predĺžená trvácnosť.