Kniha či e-kniha?

čítačka e-kníh

Aký je váš názor, ako je to dnes s knihou ako takou? Myslíte, že zažíva práve svoj úpadok? Alebo je to skôr tak, že ho už preklenula a práve teraz sa dostáva do druhej populárnej fázy. Určite to nie je najjednoduchšie odhadnúť.

Je úplne samozrejmé, že ľudia stále čítajú. Čítajú viac však z elektrických čítačiek či tabletou. Žijeme v digitálnom svete a je to poznať v stále viacerých oblastiach nášho života… Ani knihy netvoria žiadnu výnimku. Pravdou však ostáva, že kniha má u viacerých čitateľov stále prednostné miesto. Len tak ju za niečo nevymenia. Tá vôňa…! Čuchať k e-čítačke je trošku bizarná predstava. Knihy majú svoju jedinečnú atmosféru. Viac ľudí si ich dokáže vychutnať v ich voňavej mäkučkej 3D podobe.

Pravdou však je, že aj e-knihy majú svoje nezameniteľné výhody. Sú určite viac ekologické a ekonomické, zároveň aj praktickejšie na úložnosť. A keď idete na dovolenku nemusíte sa rozhodovať ktorú vziať, ale vezmete so sebou rovno celú knižnicu.

Podľa môjho názoru by sa dalo štatisticky zistiť, ktoré témy sa predávajú viac v podobe e-kníh a ktoré ako tlačené klasické kusy. Môj odhad je, že ľahšie čitateľné formy ako rôzne beletrie, romány, poviedky či novely sa predávajú viac ako klasické knihy a odborná literatúra je predávanejšia vo forme e-knihy. Určite je to diskutabilné, ale tak napríklad, v akej forme by ste si kúpili knihu s názvom „Prevencia ako najlepší zubár.“ Mne by to úplne stačilo ako e-kniha, ako výtlačok by som si nechala niečo, čo ma vyslovene teší, nejaký román od obľúbeného autora.

Podľa môjho názoru je tiež celkom jasné, že klasická tlačená kniha sa hodí viac ako darček. Predstavte si  kniha ktorá by vám prišla do e-mailu? To je asi tak, ako keby ste dostali kupón na prípravok napríklad od kozmetiky tiande alebo by ste dostali rovno nejaký konkrétny výrobok. U mňa je jasné, čo viac poteší.