Obývačka podľa feng šuej

Filozofia feng šuej je jednou z najstarších. Týka sa spôsobu žitia a myslenia. Prejavuje sa v spôsoboch nášho správania, v obliekaní alebo v bývaní. Nejde len o rozloženie nábytku, ale aj o zvolené farby, materiály a tvary. Zásady feng šuej sa týkajú vonkajšieho aj vnútorného priestoru nášho bytu alebo domu. Pomocou tejto filozofie môžete prerobiť postupne celý byt.

Obývacia izba je veľmi dôležitá súčasť bytu. Stretávate sa v nej po robote, rozprávate sa s priateľmi alebo len tak oddychujete, Je to miesto, kde sa zhromažďuje celá rodina. Preto aj obývačka a nábytok v nej majú veľký vplyv na to, ako sa celkovo vo vašej obývačke budete cítiť.

livingroom

Umiestnenie obývačky v dome

Obývačka by mala mať také umiestnenie, aby mala aspoň dve voľné steny. Obývačku nie je dobre umiestňovať do stredu – do jadra – bytu. Toto umiestnenie súvisí s energiou chi a tá by mala voľne prúdiť.

Nábytok do obývačky

Základom obývačky je, že nemôže byť malá. Preto si aj štandardne vyberáme za obývačku miestnosť, ktorá je veľká. Mala by byť pohodlná a priestranná, aj keď do nej dáme a rozložíme nábytok. Spôsob rozloženie nábytku takisto vplýva na energiu chi a jej prúdenie a táto energia zase vplýva na nás.

Nikdy neumiestňujte nábytok tak, aby bránil čo len kúskom východu a priechodom cez obývačku. Najdôležitejšou súčasťou obývačky je pohovka. Súčasný trend určuje umiestnenie pohovky do stredu. Volá sa to plávajúce umiestnenie. Toto je podľa pravidiel feng šuej neprípustné. Celá pohovka musí byť po celej dĺžke opretá o stenu (takisto je to napríklad v prípade umiestnenia postele v spálni). Takto umiestnený nábytok poskytuje podporu obyvateľom domu alebo bytu a napomáha tak k šťastnému životu, bohatstvu, zdraviu a spokojných vzťahov. Okrem pohovky vyberáte vždy aj jedno alebo dve kreslá. Tieto dodatočné kusy nábytku poskytujú väčší komfort a to, že aj prípadný hostia budú mať svoje miesto na sedenie. Usporiadajte ich tak, aby sa do stredu zmestil stolík, stále bolo veľa priestoru a nikto sediaci na kreslách sa necítil mimo kruhu.

Dôležitou súčasťou obývačky je osvetlenie. Okrem denného svetla, ktorého by obývačka mala mať dostatok, je vhodné využiť aj umelé osvetlenie. Nikdy by nemali byť viac ako dve možnosti osvietenia v obývačke. Takisto by v obývačke nemali byť nadrozmerné okná. Priveľa dverí a okien môže vytvárať chaotické prúdy chi energie a to je podľa feng šuej škodlivé.

V obývačke nemusíte mať žiadne špeciálne čínske dekorácie. Dôležité je to, aby ste sa tam vy cítili dobre. Do obývačky sa napríklad odporúčajú umiestniť fotografie a veci, ktoré sú blízke vášmu srdcu. Nezakryte však poličky príliš veľa drobnosťami.

Pravidlá feng šuej sú najmä o vašom myslení. Skúste ich začať aplikovať a zmenu uvidíte čoskoro.