Prehliadka za zdravím v Bratislave

V dnešnej dobe si veľa ľudí zakladá na zdravom životnom štýle, spôsobe stravovania a kvalite potravín. Vzniká čoraz viac špecializovaných obchodov so zdravou výživou, obľube sa tešia farmárske trhy lokálnych poľnohospodárov, chovateľov a pestovateľov. Ľudia sa po dobe rozmachu priemyselnej revolúcie vracajú späť k prírodnejšiemu spôsobu života, k čomu samozrejme patrí aj výber toho, čo konzumujeme. Samozrejme, vždy je najjednoduchšie vojsť do jedného veľkého supermarketu a nakúpiť tam všetko, čo potrebujeme, stále viac ľudí si však dá prácu s tým, že obehá aj tri – štyri špecializované obchody, alebo priamo konkrétneho dodávateľa. Nájdeme už aj tzv. zdravé supermarkety – ktoré ponúkajú priestor pre všetkých, podmienky zdravých potravín splňujúcich, obchodníkov a tak je možné nakúpiť pod jednou strechou aj zdravšie potraviny.

Medzi vyznávačmi zdravého stravovania sa určite nájde aj pár vášnivých cestovateľov. Niekedy je tieto dve oblasti však ťažké skĺbiť, pretože počas ciest človek často hľadá jedlo na poslednú chvíľu a niekedy je ťažké uprostred neznámeho mesta natrafiť na reštauráciu kde ponúkajú napríklad aj bezlepkové obilniny.

Pre ľudí pre ktorých je zdravá výživa natoľko dôležitá, by mohli vzniknúť nové prehliadky miest s prihliadnutím práve na tento aspekt. Vláčik by vás povozil po meste a sprievodca by vám ukázal a opísal všetky predajne zdravej výživy, špecializované reštaurácie, bezlepkové fastfoody a cukrárne, kde nesladia cukrom.

railway station

Myslím, že je to možné a nejeden prívrženec zdravej výživy by to privítal. Už aj naša slovenská metropola by mala najmenej 10 zastávok a to sa nachádzame iba v starom meste. Mohlo by sa to volať zdravá prehliadka Bratislavy alebo prehliadka Bratislavy – vláčikom za zdravím, myslím, že fantázii sa medze nekladú a niekto by možno vymyslel ešte priliehavejší názov. Mohla by sa  nadviazať spolupráca aj s okolitými metropolami, s Viedňou alebo Budapešťou a priamo v Bratislavskom vláčiku by ste dostali mapu „zdravej Budapešti“ alebo „zdravej Viedne“ s vyznačenými zariadeniami zdravej výživy a váš prvý obed v ďalšom novom meste by určite neskončil fiaskom.